Ogrody oraz ich profesjonalna melioracja.

Przy kupnie działki jednym z jej walorów jest jakość gleby pod ogród. Ważne są warunki nawodnienia ziemi, gdy marzymy o pięknym i zadbanym ogrodzie.

Melioracja czyli nawadnianie gleby odbywa się zazwyczaj za pomocą systemu złączek i rur. Układ potrzebuje pompy zazwyczaj zasilanej elektrycznie, aby czerpać wodę ze źródła czyli studni bądź wodociągu. Wiadomo, iż wykopanie studni jest droższe przy rozpoczęciu robót niż podłączenie pompy bezpośrednio do wodociągu, ale w dłuższym okresie czasu taka inwestycja się nam zwróci.

Gdy woda dotrze do zraszaczy te uwalniają ją i rośliny oraz trawniki są podlewane, kiedy tylko tego chcemy. Można również zainwestować w instalację automatyczną ze sterownikami i sensorami. Dzięki czujnikom układ wie kiedy otworzyć zawór z wodą i podlać ogród. Takie rozwiązanie jest niemal bezobsługowe, ale za to droższe od tradycyjnej melioracji.

Jeśli chodzi o ogrody i ich instalację nawadniającą to jej rury powinny być wykonane z odpowiednio wytrzymałych materiałów, aby przetrwały zimowe mrozy. Ważna również jest szczelność rur, aby ciśnienie wody w zraszaczach było odpowiednie. Założenie stawiku czy oczka wodnego spowoduję, że gleba wokół niego będzie dodatkowo użyźniona.

Published by